baleighburrell baleighburrell
  • 03-05-2020
  • Physics
contestada

if light travels in a vacuum at 3.00 x 10^8m/s and its frequency is 7.44 x 10^7 what is its wavelength

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 03-05-2020

Answer:4.03m

Explanation:

Velocity=3x10^8m/s

Frequency=7.44x10^7hz

wavelength=velocity ➗ frequency

wavelength=(3x10^8) ➗ (7.44x10^7)

Wavelength=4.03m

Answer Link

Otras preguntas

what is (3^)^4 x 3^0?
Store A reduce price by 15% store B by 1/5 which store reduce by more and how much
I need help please!!! 30 points
Analyze the continuities and changes in political and economic systems from 1900 to present in russia
On what grounds does hamilton argue that the judicial department of government is the least powerful branch of government?
Which two properties are characteristic of ionic compounds?
What action would you use to solve x-3=12
Which point of view reports the thoughts and actions of one character at a time and uses the pronouns “he,” “she,” and “they”? A. third-person omniscient B. sec
Where does electromagnetic radiation come from
please help ... .. .....​