bunnyperfect02 bunnyperfect02
  • 05-05-2020
  • Chemistry
contestada

What is the pOH of a 0.00162 M NaOH solution ?

Respuesta :

aksharparekh786 aksharparekh786
  • 05-05-2020

Answer:

2.79 pOH

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the relevance of osmosis to cellular homeostasis?
A raindrop of mass 3.26 10-5 kg falls vertically at constant speed under the influence of gravity and air resistance. Model the drop as a particle.(a) As it fal
The period of a twitch contraction during which force is increasing
Three balls are tossed with same initial speed from a fourth floor dormitory window. Ball A is launched 45 degrees above the horizontal, Ball B is launched 45 d
A 0.200-kg cube of ice (frozen water) is floating in glycerine.The gylcerine is in a tall cylinder that has inside radius 3.90 cm. The level of the glycerine is
A good baseball pitcher can throw a baseball toward home plate at 87 mi/h with a spin of 1710 rev/min. How many revolutions does the baseball make on its way to
Cells can interact with other cells?
2. Provide an appropriate response. Find f"(x) for f(x) = 4x - 6. A. f''(x) = 4 B. f''(x)=4/x C. f''(x)=4x^3 - 6x^2 D.f''(x) = 0
Why is it beneficial to form partnerships between schools
When was the glorious revolution and the writing of the english bill of rights