ptafolla ptafolla
  • 03-06-2020
  • Physics
contestada

A ball drop from 120 m height. How long does it take to hit the ground?

Respuesta :

peytongreygor
peytongreygor peytongreygor
  • 03-06-2020
the answer of this question depends on the size of the ball
Answer Link

Otras preguntas

Use trig to solve for x show work
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
What is 9x^2-24x+ 16
Explain why the railroads were not built in a straight line from east to west.
What is the slope of (2,3) , (6,7)
What are the 4 main products for southeast
If item costs $99.99 with 15% off and I get final price. It then asks me what percentage of savings. How do I get the percentage of savings
How did New England's physical geography help the growth of industries?
how does.debate in the senate differ from debate in the house?