princessriah679 princessriah679
  • 04-06-2020
  • Chemistry
contestada

if a car of 2 kg mass has a force of 8 Newtons exerted on it what is it’s acceleration
a) 16 m/s^2
b) 4 m/s^2
c) 0.25 m/s^2

Respuesta :

ava2002
ava2002 ava2002
  • 04-06-2020

Answer:

b) 4m/s^2

Explanation:

F=ma

F=8N

m=2kg

a=?

a=F÷m

8/2=4

acceleration=4m/s²

Answer Link

Otras preguntas

In the food chain, green plants are examples of ________. producers decomposers biomagnifiers consumers bioaccummulators
he Brahmans, the highest Hindu caste, consisted mainly of
Mrs Garcia traveled 15 km in 1 hour. What was her average velocity in km/s?
A television costs $450. During a special sale, it’s marked 1\3 off. What’s the sales price of the tv?
which is the best statement of the theme of the story ?
how was laissez faire used in the industrial revolution? hurry!!
2. How many hours of day and night occur in new york on Dec 21? what about sydney and australia?
Write a short essay (around 250 words) about what these symbols mean today and where you might see them. What is the role that symbols play in our lives today?
the perimeter of square jklm is 48 units what is the value of x
"The rest of Harrison's appearance was Halloween and hardware." Oxymoron, Alliteration, Allusion, or Alliteration and Allusion?