kaywatson214 kaywatson214
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

If the mass of an object is 100kg and the acceleration due to gravity is 9.8m/s^2 what is the weight of the object

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 04-06-2020

Answer:

981 N

Explanation:

recall that weight = mass x acceleration due to gravity = mg

given that m = 100 kg and g = 9.81 m/s²

weight = mg = 100 x 9.18 = 981 N

Answer Link

Otras preguntas

The relationships of plants and animals to each other and their environment is what ecologists call _____.
The group Young Italy advocated for
I'm havingn trouble in math. What's 3/4 - 2/5 in fraction form?
56 out of 128 students went on a trip during vacations what percent of students went on trips
The word theory used in a scientific sense most closely means
In the equation x-4y=2, for what value of x will y=0?
3x+2y=4 4x+5y=17 What is the value of x and y?
How many grams are in 238 moles of arsenic
if Justin is 2 years older than ethan and in 9 years the sum of their ages will be 38 how old are they now? Can someone please help me with this question
The atoms in non metals tend to _____ electrons. Is it gain?