vernamackay vernamackay
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

if a 10 kg object has a kinetic energy of 20 J what is its speed and what is the formula used to calculate speed

Respuesta :

Jinduja03
Jinduja03 Jinduja03
  • 04-06-2020

Answer:

2 meter per second

Explanation:

kinetic energy = 1/2 m v^2

20J = 1/2 × 10 × v^2

v^2 = 4

v= 2 m/s

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular floor measure 12m by 9m . A rectangular rug measuring 5m by 3m was placed on the middle of that floor. What is the area of that floor not cove
Please help I need to find the measure of the three unknown variables. Any help will be greatly appreciated:))
Choose the items that CORRECTLY identify an aspect of technologies in the 1960s. Television was widely popular, Personal computers were common in peoples' homes
can someone help please this is urgent
anyone know the point hack *-*​
Can SOMEBODYYY please do the maths!!! PLeassssssssssssseeeeeeee
Is Caterpillar a good stock investment? why?​
If p=20 and q=5, evaluate the following expression:3p−2q/5​
2 Complete 1-10 with the correct form of the words from the list. Use each base word twice. analyse, communicate, consult, develop, economy 1 A systems is an IT
Theo left Phoenix traveling 55 mph. Two hours later, Dennis left Phoenix following Theo and he was speeding along at 75 MPH. How many hours will it take Dennis