mckennapalmer
mckennapalmer mckennapalmer
  • 03-09-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles of MgS2O3 are in 241 g of the compound?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-09-2016
Molar mass:

MgS2O3 = 136.0 g/mol

1 mole ----------------- 136.0 g
? moles --------------- 241 g

moles = 241 x 1 / 136.0

moles = 241 / 136.0

= 1.772 moles

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

1. In the on-line convex-hull problem, we are given the set Q of n points one point at a time. After receiving each point, we compute the convex hull of the po
2280÷60 how to work it out
how many years would take to terraform for Mars
Heterogeneous mixture is one that is not Uniform throughout Easily mixed together Made of two or more liquids Edible by humans
For Frank"s Funky Sounds, units of production depreciation on the trucks is a a. variable cost. c. mixed cost. b. fixed cost. d. high-low cost.
What is the role of dna replication in the process of cellular reproduction?
I'M GIVING A BRAINLIEST!!! PLZ ANSWER ME FAST!!!The fraction models below represent two fractions of the same whole. How much of the 5/8 is in the 1/2? A 5/6 B
Which equation is used to determine the density of a substance? D = M/V D = M X V D = V/M D = MV2
76 is what percent of 95
Chicken: 8%= How much and help plz