johnyarri03 johnyarri03
  • 02-07-2020
  • Physics
contestada

If a car has a speed of 85 m/s and travels for 120 seconds,how far does it go?

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 02-07-2020

Answer:

42 feet

Explanation:

85mph

120 seconds

60 seconds in one minute

3600 seconds in one hour

3600 seconds ÷ 85mph = 42 feet

Answer Link
kaytrusiak101
kaytrusiak101 kaytrusiak101
  • 02-07-2020
42 feet

3600 seconds / 85 mph = 42 feet
Answer Link

Otras preguntas

Convert 5.0 g H2 to liters at STP
When a government branch can limit the powers of the other branches this is called the principle of _____
please help me with this math sentence
In the context of this article, why do people do bad things? How did leaders convince themselves that it was good to kill children and the elderly, and why didn
Solve for x. The triangles in each pair are similar.A. 11B. 8C. 9D. 3​
Solve by elimination. Please show work -6x+5y=1 6x+4y=-10
Ms. Richards is baking brownies for the bake sale. The recipe requires 14 cup of walnuts. Write 14 as a decimal.
Explain how soil erosion may contribute to famine. PLEASE HELP
Why do you think people invest their money in options other than those with the highest returns (highest % interest)?
Which state is located at point E? A- Arizona B- Arkansas C- Idaho D- Maine