eedithcortes92 eedithcortes92
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

If an object accelerates at 10 m/s2 for 4 seconds, how much will its velocity change by?

Respuesta :

muhammadolim
muhammadolim muhammadolim
  • 01-09-2020

Answer:

40 m/s

Explanation:

Acceleration formula: [tex]a=\frac{\triangle v}{t}[/tex]

Δv=at=10*4=40

Answer Link

Otras preguntas

the bottom of a shopping bag measures 8 inches by 10 inches. th bag has a height of 12 inches. how much paper is needed to make the bag? A:256 in^2 B: 296 in^2
what are the only multicellular protists
what is the answer to 5(p+6)=8p
how long do turtles live?
how do i answer this math problem? there are 10 pies. 4 of the pies are apple. the rest are cherry. what fraction of the pies are cherry?
A mnemonic is a tool that you can use when you are studying to help you do which of the following? a. remember lists or large amounts of information more easily
how long do turtles live?
Is new york city a rural, urban or suburban community?explain.
36 is 72% of what number
If the function y = 3x + 2 is translated 5 units up, which equation will best describe the new line?