jc06141 jc06141
  • 01-09-2020
  • Chemistry
contestada

An object has a mass of 8.5 g and a volume of 17 mL. What is the density of the object?

Respuesta :

colleendurkan
colleendurkan colleendurkan
  • 01-09-2020

Answer:

0.5 g/ml

Explanation:

becace the density of an object is its mass divided by its volume

Answer Link
kenedylucero kenedylucero
  • 01-09-2020

0,5 g / ml

Explicação:

porque a densidade de um objeto é a sua massa dividida pelo seu volume

Answer Link

Otras preguntas

touhouproject The turn, also known as the _______________ is the point in the sonnet that offers a change in tone or solution to the problem that has been prese
5 5/9 -3 1/3 subtraction mix numbers
Tina has 3/5 pound of rice. she will use 2/3 of it to make fried rice for her family. how much rice will Tina use to make fried rice?
why is Arkansas climate the way it is
to solve this answer you need a place value chart that has disks. 3 copies of 2 tenths
Please help me I'm very confused
When atoms of different elements combine, the new molecules are called:
WILL UPVOTE Solve: 16x2 − 81 = 0. x = 4, 9 x = −4, −9 x = 9 over 4, x = −9 over 4 x = 81 over 16, x = −81 over 16
You have an acidic solution and add equal amounts of a basic solution. What are the products of this reaction?
How would you describe the tropical climate