acostawm
acostawm acostawm
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

what is the mass of 1 litter of liquid in grams, if the density of liquids is 13.6g/ cm^3

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-09-2020

Explanation:

1 L = 1000 cm³

m = ρV

m = (13.6 g/cm³) (1000 cm³)

m = 13,600 g

Answer Link

Otras preguntas

Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
(10y^3+20y^2+55y)/5y
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
How were life forms affected by the rise in atmospheric oxygen levels that began 2.2 billion years ago?
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
Can someone use the word delta in a sentence
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What