dc59yznti2 dc59yznti2
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

what acceleration of a 45 kg mass pushed with 15 N of force?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 02-09-2020

Explanation:

Fnet = ma.

Assume that there is no resistance acting on the mass. Therefore a = 15N / 45kg = 0.33N/kg or 0.33m/s^2.

Answer Link

Otras preguntas

which religion do not worship the image of god​
please help asap!!!!​
Find a 2-digit number smaller than 50, the sum of whose digits does not change after being multiplied by a number greater than 1
Nixon refers to which man minority in his speech
यात्रा सुरु गर्दा समय किन अनुकुल छ?​
a peace above all earthly dignities a still and quiet conscience explanation
Which of the following represents a function
What is the freezing point in °C) of a 0.743 m aqueous solution of KCI? Enter your rounded answer with 3 decimal places. K; for water = 1.86 °C/m
6/6/ Is a proper fraction or improper fraction
please how are sperms formed​