anahiprado anahiprado
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A car stops in 120 m. If it has an acceleration of –5m/s 2 , how long did it take to stop

Respuesta :

aayu0302
aayu0302 aayu0302
  • 02-09-2020

Answer:

t=240s

Explanation:

Distance=120m

Acceleration=-5m/s^2

v=0

Let u=x m/s

Using equation v^2-u^2=2as:-

0-x=2(-5)(120)

-x=-1200

x=1200m/s

Using now equation v=u+at:-

0=1200+-5t

5t=1200

t=240s

Answer Link

Otras preguntas

At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
The decline in medieval trade was caused by
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
what is 20% of $45.00?
What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry