dolphinkeller dolphinkeller
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

A sample has a volume of 10 ml and a mass of 4.2 g what density of the object

Respuesta :

emzogwayo
emzogwayo emzogwayo
  • 03-09-2020

Answer:

0.42g/cm³ or 420kg/m³

Explanation:

1cm³ = 1ml

10 × 1cm³ = 10cm³

Density = Mass ÷ Volume

4.2g ÷ 10cm = 0.42 g/cm³

Density = 0.42g/cm³ or 420kg/m³

Answer Link

Otras preguntas

Determine the slope of the line.
Combine the like terms in this expression -3x + 2xy + 4y - xy + 2x - 11y
What type of note gets 4 beats of sound?
How your LRC could use slogans to create an awareness in the School and the community
Gases can be defined by the following statement: Gases freely flow to fill the container they are in. Gases have neither a defined volume nor shape. Gases are h
Q: Why are distances in space often measured in light years? A) The light year is a commonly used unit of measurement B) Distances in space are so great that
4. Explain why water is needed in the light reactions.
what muscles do you need to voluntarily contract during a plank?
PLEASE HELP WILL MARK BRALIEST :)))!!!!!The six cars of a Ferris wheel are located at the vertices of a regular hexagon. Which rotation about point P maps car
Estimation Solve the equation. First estimate using the perfect square closest to 61. Then use a calculator. b2 = 61 Estimate. b-