skylarsmith1246 skylarsmith1246
  • 03-09-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a 234 g sample with a volume of 22 mL?

Respuesta :

jordanrobinson34 jordanrobinson34
  • 03-09-2020

Answer: 10.63

Explanation: You divide the mass by volume.

Answer Link
emzogwayo
emzogwayo emzogwayo
  • 03-09-2020

Answer:

10.64g/cm³

Explanation:

1cm³ = 1ml

22 × 1cm³ = 22cm³

Density = Mass ÷ Volume

234 ÷ 22

Density = 10.64g/cm³ or 10640kg/m³

Answer Link

Otras preguntas

Help Please!!!!!!!!!!! A laser printer prints 360 pages in 30 minutes. What is the printing rate in pages per minute?
Animals without a backbone are classified as ________. crustaceans invertebrates arthropods worms
this is the problem:Brooke has to set up 70 chairs in equal rows for the class talent show.But ,there is not room for more than 20 rows.What are the possible nu
Landfill waste results in air pollution as _______. a. garbage decomposes and releases methane b. radon trapped in garbage is released c. paint and hairspray ca
3x +4y=5.2 solve for y
654 divided by some number is 218
10 less than five of a certain number is fourteen more than 7 times of that number. What is the number?
greatest common factor of 69 and 46
0.52 in the simplest form .
John and mary went to the mall. Is this a sentence or fragment?