Jazellelopez Jazellelopez
  • 04-09-2020
  • Chemistry
contestada

How many seconds will it take it for a satellite to travel 450km at an average speed of 80 km/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-09-2020

Answer:

6 seconds

Explanation:

80 km/s = 450 km/x

450s = 80x

450/80 = 80x/80

5.625s = x

Note*: round to the nearest sigfig

x = 6 seconds

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following words is derived from an Ancient Greek epic ?
if we increase the distance traveled over the same period of time, this will
Teri ran 8 kilometers one mile is approximately equal to 1.6 kilometers. Which measurement is closest to the number of miles Teri ran
45.3 on a number line? start point 44 end point 46
What is the quotient (x3 + 8) ÷ (x + 2)?
where does stephen king set most of his novels? a. texas b. georgia c. alaska d. maine
what body part is included in the circulatory system
9. Mark had lived in a small city for all of his life, and local people thought of him as a solid citizen. In this sentence, the word solid most likely mean
The theater's income in dollars are sold is(20x18)x5.use properties to find the total income.what property is (20x18)x5. the properties names are (if you don't
Find the product of −3 1/4 and −1 1/2 Enter your answer as a mixed number in simplest form.