hogwarts12215688 hogwarts12215688
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

A wave travels at 48 m/s and has a frequency of 12 Hz. What is the wavelength of the wave?

0.25 m
4.0 m
36 m
60 m

Respuesta :

Dead3ill
Dead3ill Dead3ill
  • 01-10-2020

Answer:

Wavelength = 4 m

Explanation:

We know that Velocity = Wavelength × Frequency

So, Wavelength = Velocity / Frequency

Here in the question , Velocity = 48 m/s & Frequency = 12 Hz.

So wavelength = 48/12 = 4 m

Answer Link

Otras preguntas

which nation is a world leader in desalination projects
Diego parakeet is 13 centimeter 4 millimeters tall how tall is his parakeet In Millimeters
what is singer's soloution to world poverty? do you agree or disagree?
In polar coordinates, the origin is called the _____.
_____ are all sponsored domain name extensions. .com .mobi .gov .edu
Your inspection of a house's _______ relates to the condition of the roof.
In a family with 2 children, excluding multiple births, what is the probability of having a boy and a girl in any order? 75% 25% 50% 60%
256, 196, 144, 100, 64
Which of the following shows fossils as evidence of continental drift? A. Limestone layers in the Appalachian Mountains of North America were exactly the same a
Jerome bought a book on sale at the store . The sale of the book was 8.96