keshawnjons1110 keshawnjons1110
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

How far can a person run in 15 seconds if she runs at an average speed of 160 cm/s? State your answer in meters.

Respuesta :

Legis Legis
  • 02-10-2020

Answer: distance = 24 meters

Explanation:

speed = distance / time

distance = speed x time

speed = 160 cm/s = 1.6 m /s     [ 100 cm = 1 m, 160 cm = 1.6 m ]

time = 15 s

distance = 1.6 m/s x 15 s = 24 m

Answer Link

Otras preguntas

who is Addison Rae and what does she do for a living
i also need help on this one
write down the equation of a line that is parallel to the line with equation y=7-4X
10 11 12 13 plz help
Jason Graham's startup, which is in the electronics industry, was launched on January 1, 2009. However, prior to its formal launch, Jason spent many hours worki
In your opinion,what are the benefits of living in a communal home ? Any disadvantages
estamos construyendo una carretera que enlace los puntos a = 12 ,21 y b =(17,23) otro punto se encuentra en c =(3,9) es posible que una unica carretera permita
6 times 6 subtracted by 24 plus 8888888566783815829
Describe George f. kennans argument in favor of the containment policy, and explain why he thought it would be successful
What problems have a product greater than two? 2 x 4/3 3/4x2 2x1 1/6 2x3/2