amyadurden12 amyadurden12
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

An object is 6 cm long, 3 cm wide and 5 cm high. Its mass is 153 g. What is the density?

Respuesta :

gonzalezbra2007 gonzalezbra2007
  • 02-10-2020

Answer:

569ghhh3j3j8569ghhh3j3j 83473738291919299292

Explanation:

uuuuu7euesyhehheheeh

Answer Link
RiyanP RiyanP
  • 06-10-2020
0.85g/cm

D = m/V
D = 153/180
D= 0.85g/cm
Answer Link

Otras preguntas

1.    Personality can be determined by genetics or environment​
PLS HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST AND PLS EXPLAIN YOUR ANSWER!!!
a retailer makes a profit of 5% by selling a fan for Rs 735 at what price did he purchase the fan​​
Consider two cars that are on course for a head-on collision. If they have masses m1 = 1,300 kg and m2 = 1,800 kg and are both traveling at 34 m/s, what is the
Winter math packet
To make a certain shade of paint, an artist needs to mix yellow paint with blue paint at a ratio of 3 to 5. w He needs 32 ounces of paint. How much yellow paint
4. Give examples of organisms that can perform cellular respiration.
Wellington, New Zealand is most likely to experience
what is democracy?help me​
I need help with this, I CANNOT get this wrong.​