subzero7891011 subzero7891011
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

an object has a mass of 4 grams and a volume of 2 cm3 what is the density of the object ​

Respuesta :

Space
Space Space
  • 02-10-2020

Answer:

D = 2 g/cm³

Explanation:

Density = mass over volume

D = m/v

Step 1: Define

m = 4 grams

v = 2 cm³

Step 2: Substitute and Evaluate

D = 4 g/2 cm³

D = 2 g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

Help solve the following equation: 20.6 + 2.1x = -8.2x
Help solve the following equation: 20.6 + 2.1x = -8.2x
What are two ways that Americans can participate in their democracy?
Name one U.S. territory
HOW WOULD YOU BE ABLE TO IDENTIFY streptococci THROUGH A MICROSCOPE
Which terms identify types of chemical reactions? (1) decomposition and :sublimation (2) decomposition and synthesis (3) deposition and sublimation (4) depositi
What are the two major political parties in the United States?
Who vetoes bills? Please help
Who invented hunting?
Which change results in the formation of different substances? (1) burning of propane (2) melting of NaCl (s) (3) deposition of CO2(g) (4) solidification of wat