tfv9nzcn26 tfv9nzcn26
  • 02-11-2020
  • Chemistry
contestada

Determine mass in grams of 40.0 moles of Na2CO3

Respuesta :

jonasunderwood
jonasunderwood jonasunderwood
  • 02-11-2020

Answer:

40 moles of Na2CO3 has the mass of = 105.98×40 = 4239.2 grams = 4.2392 kilograms.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Exactly 150 years​ ago, students planted a tree in front of their school. Since​ then, the tree has grown 21 meters taller and the distance around the trunk has
HELP! ASAP! 20 POINTS!
How many oxygen molecules can one hemoglobin carry.
The present value of a cash flow will _________ be less than the future dollar amount of the cash flow
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
how does fern get oxygen
How many amendments in the american bill of rights
Can anyone solve this?
someone help me out please Extra points please!
In humans, if a non-disjunction event led to an individual with a genotype of xxy, they would.