mgjc0304 mgjc0304
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

A car slows down from 14 m/s to 6 m/s in 3 seconds. What is the car’s acceleration?

Respuesta :

2996023783
2996023783 2996023783
  • 06-11-2020

Answer:

8/3

Explanation:

(14-6)/3=8/3 m/s2

Answer Link

Otras preguntas

How did the Spanish get involved in the American Revolution?
pls answer my question​
m What is Enter your answer in the box.
When Sasha first read the passage, she thought fixity meant "identity." Was Sasha correct?
A copy machine makes 126 copies in 4 minutes and 30 seconds. How many copies does it make per minute?
Given that R = 6 x + 5 y Find y when x = 7 and R = 18
Can someone tell me the answer and explanation plz I’ll give brainlist and points
The probability that an individual is left-handed is 0.19. In a class of 90 students, what is the mean and standard deviation of the number of left-handed stude
Please help Jimmy and Frank are bestfriends. They first met in second grade, and they have growed up together. These two have had alot of adventures over the y
TNMILLER this for youuuuuuu!