rosaarmenta
rosaarmenta rosaarmenta
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

how much power is needed to lift a 2kg package from the floor to a table 1.2 meters off the ground in 1 second?

Respuesta :

juraijsaeed
juraijsaeed juraijsaeed
  • 03-11-2020

Answer:

Given mass = 2kg, height = 1.2m,g = 9.8.

We know that Work done W = FD

= > W = (mg)(D)

= > W = (2 * 9.8)(1.2)

= > W = 23.52 Joules.

Answer Link

Otras preguntas

how do you figure out what is 1/4 of 10.
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi
how do you figure out what is 1/4 of 10.
What is the average of 30, 40, and 80?
What is the average of 30, 40, and 80?
Which cells undergo cell division? a. prokaryotic cells only b. eukaryotic cells only c. cancer cells only d. both prokaryotic and eukaryotic cells
Estimate the angle of elevation from the trailhead to the summit.
how do you figure out what is 1/4 of 10.
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1