nalaniss
nalaniss nalaniss
  • 03-11-2020
  • Chemistry
contestada

when solid has a mass of 15.0 g and volume of 12.4 mL, what is the density?

Respuesta :

ggwilson1313 ggwilson1313
  • 03-11-2020
Answer: 1.21 g/mL
The actual decimal was 1.0967742
Answer Link

Otras preguntas

How is this solved ?
Solve the system using elimination. 2x-5y=-5 x+y=8
On what three questions did the national debate over reconstruction center?
Can you conclude that the parallelogram is a rhombus,a rectangle, or a square
What is log39 = x in exponential form? 38 = 9 Π. ξO Ο Ο Ο 9 = 3 3 = 9 39 = x
Please help really stuck
what is the axis of symmetry for the graph of y - 4x= 7- x^2?
A subprime or predatory loan a. Is now prohibited under Dodd-Frank b. Is a loan with higher interest rates and large prepayment penalties c. Is not covered unde
How do cells in plants get energy
Which of the following is the greatest component of plasma?