katelynklotz katelynklotz
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

1. distance = 10 m
time = 2 s
What is this object's speed?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-12-2020
Speed = distance/time
10m/2s = 5m/s
The speed is 5 m/s
Answer Link
ggloriv
ggloriv ggloriv
  • 01-12-2020

Answer:

5m/s

Explanation:

2s ÷ 2 = s

10m ÷ 2 = 5m

5 meters per second or 5m/s

Answer Link

Otras preguntas

The system of equations is inconsistent. What are the missing values? Y=2/3x + 3 Y=__/__x + 5 Fill in the blanks
what is the name of the huge city at southeastern corner of new york
Landfill waste results in air pollution as _______. a. garbage decomposes and releases methane b. radon trapped in garbage is released c. paint and hairspray ca
can someone describe the process of meiosis?
Which of the following elements is not necessary to prevent value conflicts in the work place? A. Honest communication B. Consideration C. Tolerance D. Avoidan
what is 58% as a fraction in simplest form
three times a number is 42. What is the number?
Help Please!!!!!!!!!!! A laser printer prints 360 pages in 30 minutes. What is the printing rate in pages per minute?
Is a baseball and cannon are dropped from the same height at the same time, which ball will hit the ground first?
jan has $37.50. tickets to concert cost $5.25 each. how many tickets can she buy