jessicajuan12 jessicajuan12
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

An car has an acceleration of 8.0 m/s/s. How much time is needed to reach a velocity of 30 m/s from
rest? please help !!

Respuesta :

GloryBae
GloryBae GloryBae
  • 03-12-2020

Answer:

3.75s

Explanation:

a = 8.0 m/s V = 30 m/s U = 0 m/s t = ?

t = V - U/a

t = 30 - 0/8

t = 30/8 = 15/4

t = 3.75s

Answer Link

Otras preguntas

President Jefferson Called ____________ a "wall of separation between church and state." Question 10 options: the First Amendment the Bill of Rights the Establi
What is the value of 5 3/5-3/5+(-6/7)-(-1)
I need help please help me
Find the prime factorization of the number 117
What is the homograph of the Old Castle Had A Huge , Square Park
At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents
Find the surface area of the cube with length of a side s=9.6 in.
What is the velocity of an object that falls 2 m in 0.5 seconds? Select one: + 4 m/s - 1 m/s - 4 m/s + 1 m/s
Which was the main concern of the reformer Florence Kelley? African American women prohibition child labor higher education for women
Which excerpt from "Everyday Use" by Alice Walker employs the technique of ambiguity? In both of [the quilts] were scraps of dresses Grandma Dee had worn fifty