Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

Calculate the kinetic energy of a 50 kg cart moving at a speed of 18.6 m/s.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 02-12-2020

Answer:

8649 J

Explanation:

KE = 1/2mv^2

1/2(50)(18.6)^2

1/2(50)(345.96) = 8649 J

Answer Link
rag112 rag112
  • 02-12-2020

Ek = ½mv^2
This is for calculate the kinetic energy
Answer Link

Otras preguntas

yh yh yh help, ngl i want that nina girl to help, shes good at french lol
How are laws passed in a monarchy.
If kinetic energy is tripled what happens to centripetal acceleration.
What is the new atom called when one proton is added to Phosphorus
What is the parent function of y = 2(x - 1)2 + 4?
Use logarithms to find the exact solution for 7(17^−9)−7=49.
pls answer fr and dont do it for the points pls I GIVE EXTRA POINTS AND BRAINLIEST IF REAL!Lucy had 4 4/5 cups of flour and used 2 1/2 cups to make banana bread
What important discovery separates the mesolithic era from the neolithic era?.
What is the slope of a line parallel to the line whose equation is 2. – y= -7. Fully simplify your answer.
Read the paragraph. I love going to my piano teacher’s house for lessons. She clearly loves music, and she seems to like teaching, too. Each week, she greets me