aduncan580 aduncan580
  • 02-12-2020
  • Chemistry
contestada

A 10g sample of Fe reacts with O to form 18.2g of FeO. How many grams of O reacted?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 09-12-2020

Answer:

Mass of O = 8.2 gram

Explanation:

Given:

Mass of Fe = 10 g

Total volume = 18.2 g

Find:

Mass of O

Computation:

Using Conservation of total mass

Total volume = Mass of O + Mass of Fe

18.2 = Mass of O + 10

Mass of O = 8.2 gram

Answer Link

Otras preguntas

Describe the relationship between demand for a product and demand for its complements 
HELP mE PLZ Gabby needs to perform regular computer maintenance. What should she do? Check all that apply. Remove unwanted files. Reboot the computer. Back up h
Rewrite using direct object pronouns
How were Salva and Marial alike in long walk to water
HELPPP DUE IN A COUPLE MIN MARKING BRAINLIEST ANSWER ASAP
¿Qué prefijo significa fuera? 1. inter- 2. re- 3. ex- 4. trans- just pick the number plz
Please help solve! g(x) = 4x + 3 f(x) = 3x-4 Find (g o f)(5)
Palindrome numbers are numbers that read the same foward or backward. Here are some palindrome numbers: 11, 121, 75257, and 1234321. The smallest three digit pa
The sum of seven and x
What is the relationship between the word pairs in this analogy? winning: joy as losing :disappointment A. Antonyms B. Synonyms C. Cause and effect D. Parts of