angel474 angel474
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

A 25 kg rock falls for 1.7 seconds. How many meters tall
was the building?

Respuesta :

geniusbrainpower1
geniusbrainpower1 geniusbrainpower1
  • 03-12-2020

Description:

So if a 25 kg rock is falling 1.7 seconds.

2.7 + 1/2  9.8 m/s² 2.7 s)

= 35.72m²

Equations:

v = 0 m/s

a = 9.8 m/s²

t = 2.7

Answer: 35.72 m

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

4w+5z=30 solve for w
Evaluate the expression when c=-5/8 and x=-3/16. 4x-c. Write your answer
During which part of cellular respiration is glucose broken down?
Definition: This is when the Moon disappears behind the Earth's horizon, relative to the observer's Location.
Define general adaption syndrome in your own words
help me please i would really appreciate it!
subtract -2x^2 + 3x - 9 from 8x^2 +10x - 10
Identify the function g(x) that is a vertical stretch by a factor of 6, a shift right 3 units, and a shift down 1 unit of the parent function f (x) = x2.
If the degree in the numerator is smaller than the degree in the denominator and there is no vertical shift, then there is a vertical horizontal at y = 0. O Tru
You know “No simp September” right? What is October then?