hell132 hell132
  • 01-01-2021
  • Physics
contestada

1. How much work is done by a person if he lifts a load of 500 kg upto a height of 2m?​

Respuesta :

jamyangnorzin
jamyangnorzin jamyangnorzin
  • 01-01-2021

Explanation:

if we take g=9.8m/s^2

F=mg

m=500

F=500×9.8=4900N

h=2

so w=mgh

w=4900×2

=9800j

Answer Link

Otras preguntas

Which solid figures have polygon bases? (Check all that apply.) prisms pyramids cylinders cones
How do you simplify this?
Hormones are chemicals secreted and regulated by the endocrine system. Please select the best answer from the choices provided. T F
Don't just answer please explain :)
what is 150.72 rounded to the nearest cubic unit
which of the following would best explain why a species of wildflower native to Switzerland is observed growing in the wild in montana?
☣☣☣☣☣☣☣Suppose you have 76 feet of fencing to enclose a rectangular dog pen. The function A=38x - x^2 where x = width, gives you the area of the dog pen in squa
8.6 + 7.54 + 9.38 6 x (36-20) 1.4 + 3.22 + 5.1 (7 - 3) x 5 =
Wetlands often reduce the risk of floods. In the sentence, which is an adverb? risk reduce Wetlands often
MORE ENGLISH VOCAB HELP PLEASE