nessuhbae4186 nessuhbae4186
  • 03-01-2021
  • Physics
contestada

Initial velocity of a projectile launched at an angle of 22.5° is 10m/s. Then what is the magnitude of range of projectile ?

Respuesta :

sin270
sin270 sin270
  • 03-01-2021

Answer:

5.7m (I've taken g=10m/s^2)

Answer Link

Otras preguntas

how are the themes and topics different
how to write an equation and solve it for the followingOne fifth of the employees of Delta Industries, Inc., work in the Sotheastern region. If the company empl
Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x
In the library there are 200 books. 58 of them are non-fiction. What percentage of the books are non-fiction?
what is perpendicular to y= 3x -9 and passes through the point (3,1)
how to write an equation and solve it for the followingOne fifth of the employees of Delta Industries, Inc., work in the Sotheastern region. If the company empl
what did henry hudson claim land for
what is the answer to this question -√(12)+5√(75)
What is the solution to this system of linear equations: y-x=4 and y+2x=1 1) (-1,3) 2) (0,4) 3) (1,-1) 4) (-3,3)
If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0