Seudónimo Seudónimo
  • 04-01-2021
  • Physics
contestada

The water-balloon weighs 4.9 N. gravitational field strength = 9.8 N/kg Calculate the mass of the water-balloon

Respuesta :

StormFury
StormFury StormFury
  • 04-01-2021

Answer:

0.5kg

Explanation:

Mass = Weight / Gravitational field strength

Mass = 4.9 / 9.8

Mass = 0.5

Answer Link

Otras preguntas

why do people always try to manipulate people in power?
R Given:07F = FRY: RFY: LFY Prove: AFRY:ΔFLYSTATEMENT REASON YLF =FRY. 23. RFY=LFY. GIVEN F
Find the area of the figure.
Which of the following does water pollution affect: surface water, ground Water, or ocean water?
How does the actual amount of the amino acid glycine found in stan’s apparatus compare to the amount of glycine in the murchison meteorite?
Is yeast unicellular or multicellular organisms?
This is the graph of a polygon. What is the approximate perimeter of the polygon?
Power rests with a small group of people rulers are most likely tyrannical and controlling these rulers could be wealthy, family member, or royaltyWhat type of
How to find a pattern that relates the values ​​of a table?
Solve the given system of differential equations by systematic elimination. Dx dt = 2x − y dy dt = x