heavonjones123 heavonjones123
  • 04-01-2021
  • Physics
contestada

Question 1
A 4,697 kg helicopter accelerates upward at 2 m/s/s. What is the net upward
force exerted by the helicopter?

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 04-01-2021

Answer:

9394 N

Explanation:

The force acting on an object given it's mass and acceleration can be found by using the formula

force = mass × acceleration

From the question we have

force = 4697 × 2

We have the final answer as

9394 N

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
rename the number 25,600 = hundreds
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
What is 1/3 of 9 if u know please tell me thanks
Which digit in the number 53,941 would be changed to form 58,941? How would the value of 53,941 change?
if a set of numbers that both include both rational and irrational number is graphed on a number line what is the fewest number of distinct points that need to
each year Lizzie's school purchases students agenda books, which are sold in the school store. This, the school purchased 350 books at a cost of $1,137.50 if th
find the real solutions of e^3t=100
To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
(3x-4)∧2=8 how do i solve this