kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

Uranus has a force of Gravity of 8.87 m/s^2. Sam has a MASS of 85 kg. What is his weight in Uranus? *

Respuesta :

Xema8 Xema8
  • 06-02-2021

Answer:

Explanation:

Weight = mass x gravity

mass given = 85 kg

gravity = 8.87 m /s²

Weight = 85 x 8.87 = 753.95 N .

Weight on Uranus = 753.95 N .

Answer Link

Otras preguntas

write 540 as a product of prime numbers
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
how were the oregon and santa fe trails different ?
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
what are the factor pairs of 38
need help with this question#20
I have been stuck with this one, and i would like to how to solve this. In each case, determine whether line AB is parallel or perpendicular to CD. (a) A(0, 0),
How to find the area of a circle ?
13 squared? how does it mean and what is the solution?
write 540 as a product of prime numbers