victoria2613
victoria2613 victoria2613
  • 01-02-2021
  • Physics
contestada

A car moving on a straight level road changes its speed from 3.5m/s to 4.5m/s in 5.00 seconds. Find it’s acceleration

Respuesta :

eugenewawire0 eugenewawire0
  • 01-02-2021

Answer:

0.2m/s2

Explanation:

acceleration= change in velocity ( in this case speed)/ change in time.

4.5-3.5=1m/s

change in time=5-0 =5

1m/s divided by 5 seconds acceleration as the result

Answer Link

Otras preguntas

Awnser All 4 boxes pls
A map is drawn to scale such that 1 inch equals 100 miles. To mark a distance of 500 miles, the length on the map must be _____ inches.
Helppppp pleaseeee!!!!!!
Why do you think insects are important to the balance of nature? How do humans depend on them?
Find the size of angle AED?
I don't know if it's supposed to do with (n-2)180 Also please explain :D
Unrestricted rhyme scheme, meter, or stanza length best describes which poetic form? A.free verse B. parable C.ballad D.sonnet
HELP PLEASE DUE TODAY!!!!!!
May I ask for a answer please? A jar contains 25 red tiles and 95 blue tiles. One tile is to be ancomy selected from the jar, Sara calculated the probability of
4x+32=24 show your work