rembertaj18 rembertaj18
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles of hydrogen gas are present in 65.0 liters at STP?
1456 moles
1.45 moles
3.00 moles
2.90 moles

Respuesta :

dammyzee
dammyzee dammyzee
  • 04-02-2021

Answer:

2.9moles of hydrogen gas

Explanation:

convert liters to dm³

since 1liter= 1dm³

thus, 65.0liters = 65.0dm³

number of moles = volume given/22.4dm³

= 65.0/22.4

=2.9moles

Answer Link

Otras preguntas

List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
What does imagery mean
Type of picture Paul Revere made of the Boston massacre?
What is the Geocentric theory in your own words?
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7
Predict what happens when zinc is added to water
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing