rqrobinson21 rqrobinson21
  • 01-02-2021
  • Physics
contestada

A box with a mass of 2 kg is pushed by a 10 N force. The acceleration
is
_m/s^2?

Respuesta :

763396
763396 763396
  • 01-02-2021

Answer:

a = 5 m/s^2

Explanation:

First, we look at Newton's 2nd Law:

F = ma

We now plug in the values,

10 N = 2 kg * a

10 N/2 kg = a

5 m/s^2 = a

Answer Link

Otras preguntas

Somebody HELPPPPPSelect the correct answer. What is the value of this expression if a = - 7 and b = -37 a3 - b2​
sinners of an angry god CEC
Pls Help Look at the image, read, and choose the option with the correct word or words to complete the sentence. Male in working clothes cutting flowers _______
A teacher is preparing the materials list for an activity that all 6th graders will complete. Each student will create a scale model of the planets in Earth's s
Please help me with this answer
[tex]5(m - 1) = - 25[/tex]can u help me solve it?​
- 12 + +15 + +12 + -6 + -15 + -4 = n
Find equations of the spheres with center(1, −1, 6)that touch the following planes.a) xy-planeb) yz-planec) xz-plane
I NEED HELP ASAP! 7x-3y= 6; х= 3
write a semi formal letter to the principal asking him/her to provide youof what you are lacking in the school premises or the classrooms​