307433
307433
01-02-2021
Chemistry
contestada
How many molecules are in 643.21 grams of Mg3(PO4)2?
Respuesta :
gizelleramirez05
gizelleramirez05
02-02-2021
Answer:
643.21g 1 mol 6.022^23
262.87 g 1 mol
= 1.4735E24 [Mg3(PO4)2]
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 52+ )
Otras preguntas
All babies reach milestones at roughly the same age. False True helpppp!!! my human growth and development class is so hard
In an isosceles triangle, the legs can be represented by the expression 6x + 8 and the base can be represented by 2x – 6. Find the perimeter of this triangle b
Parallel to y+5x=4, through (2,2); slope intercept form
how to solve without using derivative...just analytically.lim h→0 (tan(pie/6) +h) – tan(7) h) / (h)
Pathogens, like disease causing viruses, can enter the body through the blood stream. Phagocytic white blood cells will respond by releasing enzymes and by inge
which event caused a lack of trained choreographers in the us during the 20th century?
what is the waste water from kitchen sinks called
My brother is 5 years older than I am. My sister is 3 years younger than I is. How old will my sister be when my brother is 29?
Match each fact to the correct group of settlers. set up the House of Burgesses witnessed the "Starving Time" were called conquistadors founded Jamestown reache
© a In Fig. 6.28, show that APAX is similar toAYAQ.b Hence show thatPal X JAQI = YAI X laxl.c IfXal = 14 cm, Pal = 6 cm andIYA) = 3 cm, calculate (AQI.XРАQY