synfulvibez synfulvibez
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

An object travels 20 m in 10s What is its speed?

Respuesta :

deborahosilaja
deborahosilaja deborahosilaja
  • 02-02-2021

speed=distance/time

distance=20m

time=10s

speed=?

speed=20×10

speed=200m/s

Answer Link

Otras preguntas

According to the Constitution, how long is a senator's term? two years four years six years eight years
The formula x + y = 180 can be used to find the degrees of supplementary angles, where x is the smaller angle. Find the domain and range of this solution
grade 10 englishHow is fear unique to the individual​
Find the mass in grams of 0.327 liters of AL
what is a observation ?
Ann, Emily, and Bob collect stickers. They have a total of 70 stickers in the ratio 2:3:5, respectively. How many stickers does each child have?
Find the area of the triangle with vertices: Q(-5,5,-3), R(-6,8,-4), S(-8,2,-4).
HELP ASAP!!!!! The expression 300n gives the number of 2.) calories in n cups of dry oatmeal. What is the number in 2 ¼ cups of dry oatmeal? (hint: just multipl
In a normal distribution, the mean, median, and mode are the same value. Please select the best answer from the choices provided T O F
what is the process of solving 1/3 of 15 ?