kianasilva kianasilva
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

What is the mass if the force is 88N and has an acceleration of 4m/s2

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

m=22 kg

Explanation:

f=88

a=4

m=f/a

m=88/4

m=22

Answer Link

Otras preguntas

Carlos builds a robot that moves on small wheels. Each wheel has eight 3-inch-long metal spokes that meet in the center. a) What the length of an arc between tw
How did industrialization lead to the creation of larger and more powerful militaries? Industrialization increased alliances among European nations. Industriali
The Moon has much less gravitational force than Earth. What would happen if you went to the Moon? A. Your mass would increase O B. Your weight would decrease. O
What battles took place on April 19, 1775 and how many people died?
What effect did the 17th amendment have on the Senate?
please help and please show your working outs ​
50 POINTS AND BRAINLIESTIF I CAN thank you Discussion Topic For any right triangle, the side lengths of the triangle can be put in the equation a2 + b2 = c2 wh
How did Japanese expansion help cause WWII
Help fast Who is often referred to as the "father of modern physics?" Rutherford Edison Newton Dalton
Writers credit their sources for research papers in _______