evelyn49477 evelyn49477
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

A 3kg book falls from a 2m tall bookshelf what is the speed

PICTURE included

A 3kg book falls from a 2m tall bookshelf what is the speed PICTURE included class=

Respuesta :

cairde
cairde cairde
  • 03-02-2021

Answer:

39.2m/s

Explanation:

The potential energy the book has right before it falls is equal to the kinetic energy in falling.

PE = KE

mgh = (1/2)mv

2gh=v

v=(2)(9.81)(2)

v=39.24m/s

Answer Link

Otras preguntas

Each sheet of metal is 0.4 inches thick. If Haley stacks 5 sheets on top of each other, how thick will the stack be?
Who led the effort in the US for control over the Oregon Territory?
What was the main purpose of the Granger laws?
You usually buy a 5.4 ounce bottle of lotion there is a new bottle that says it gives you 20% more free what is the equation
How does the abuse of anabolic steroids affect teens?
As ocean depth increases, _____. temperature increases density decreases salinity increases pressure decreases
what is the name of the sea east of china and west of the korean peninsula
How can you explain photosynthesis?
Which of the following is represented in the highest percentage by volume in dry air? A. Oxygen B. Carbon dioxide C. Nitrogen D. Hydrogen
Which of the following equations is proportional? Select all that apply A.3x=48 B.y=2x-12 C.2m+4m=18 D.6x+3=9 E.4x-x=16