to1941011 to1941011
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

A plane travels 3250 miles in 6 hours, how fast was it going?

Respuesta :

lilfusion9
lilfusion9 lilfusion9
  • 03-02-2021

Answer:

Average speed = 541.67 mph

Explanation:

Answer Link
kalebelcher
kalebelcher kalebelcher
  • 03-02-2021
541.61 mph, I think
Answer Link

Otras preguntas

Donald fills his gas tank before leaving in a trip. His car uses gasoline at a constant rate and the amount of gasoline , g , remaining after m miles cab be mod
What is 3x + 15 less than or equal to 30
find x and y given that 2x-10= 4y and 3y = 5x-18​
2/3 of 2 how do i get this answer
What must x equal if g||h? Explain.
Amina mixed the following substances in two different glasses P and Q of the same size. P - 1 tablespoon of powdered sugar + 1 glass of water Q - 1 tablespoon
find the value of a if x+12x²+4x+9a​
In Figure 1, ABCD is a rectangle with AB = 12 cm and BC= 7 cm. AK= BL= CM= DN = x cm. If the area of KLMN is 54 cm², find x.
Explain which region ( New England middle colonies or southern colonies) had the most difficult time farming and why.
metal element and non metallic element ​