gracescory
gracescory gracescory
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

A wave has a wavelength of 125 meters is moving at a speed of 20 m/s. What is it frequency? ​

Respuesta :

dammyzee
dammyzee dammyzee
  • 11-02-2021

Answer:

0.16 Hz

Explanation:

frequency = speed/wavelength

= 20/125 = 0.16 Hz

Answer Link

Otras preguntas

Does any body know 2v+7=3
Please Answer these following questions...1. What is (-7)^5 in expanded form2. Solve 2s^3 - 4r^2 if r = 1 and s = 5 (explain all steps)3. How would you convince
Energy from hot magma is called ____.
What is the most important function of nucleic acids
Alicia has 32 stickers. This is 4 times as many stickers as Benita has.  How many stickers does Benita have?
what materials where used to make the first gps
In which phase of the cell cycle do cells grow and synthesize new proteins and organelles
Write an equation. Then solve the problem.Arturo built 3 sandcastles with 6 towers each. Paco built 5 sandcastles with 4 towers each. Who built more towers? How
Gail practices swimming for 1 and 1 fourth hours swimming every day how much time does she practice in a week
What is one significant contribution from African Americans on American society and/or culture?