ireallylikeblack
ireallylikeblack ireallylikeblack
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

A 32 kg object has a momentum of 480 kg m/s northward. What is the
object's velocity?
O A. 15,360 m/s
B. 15 m/s
O C. 448 m/s
OD. 0.067 m/s

Respuesta :

Anisatunizzati
Anisatunizzati Anisatunizzati
  • 06-02-2021

Answer:

B. 15 m/s

Explanation:

p = m × v

480 = 32 × v

32v = 480

v = 480/32

v = 15 m/s

Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-02-2021

Answer:

B. 15 m/s

Explanation:

P=MV

480=32×v

v=15m/s

Answer Link

Otras preguntas

solve for 3x+9=44-2x
Jane watched one television program for 1/4 of an hour and then changed channels to watch another program for 20 min. Write an equation to describe the fraction
How do I write 4.76325 as a fraction?
why do the two elements silver and iron have different properties?
A non-metal usually forms 2 covalent bonds in its compounds.How many electrons will it take in its valence shell?
Please I really need help!equivalent fraction of 1/50 with a denominator of 100 and convert these fractions to decimals. Also these ones: 1/20 1/25 3/10 7/10 2/
why did some people treat native americans so badly?
why do living things need nitrogen?
what type of bond is methane?
Why can't plants catch a cold?