Juneydon Juneydon
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

1. Find the mass of an object with velocity 25 m/s and with a momentum 95
kg.m/s.

Respuesta :

Anisatunizzati
Anisatunizzati Anisatunizzati
  • 06-02-2021

Answer:

m = 3.8 kg

Explanation:

p = m × v

95 = m × 25

25m = 95

m = 95/25

m = 3.8 kg

Answer Link

Otras preguntas

Which mixed number is greater: 5 7/24 or 5 5/16? Why?
An adult blinks about 450 times in 30 min. A 12 year old blinks about 150 times in 15 min. How many more times does an adult blink in 60 min. than a 12 year old
Solve for the variable X=5y for y
A scientist wants to raise the temperature of a 0.10-kilogram sample of glass from –45°C to 15°C. How much heat energy is required to produce this change in te
what is the domain and range for y=lxl
What is the value of (-4.5) (-8.25) ? Please!
What is the range of {(1, 2), (3, 4), (5, 6)}?
Tom doesn't really want to give away blue marbles and would like to change the probability that he chooses a blue marble to 1/10.How many marbles that are not b
To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)