565778 565778
  • 02-11-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles does the mass quantity 127.4g of AgNO3 have?

Respuesta :

PhantomRealm
PhantomRealm PhantomRealm
  • 02-11-2016
The mole is 0.749 because molar mass of AgNO3=170g/mol and mole=mass/molar mass.
mole=127.4g/170g/mol
Answer Link

Otras preguntas

state weather the lines are parallel perpendicular or conciding or niether y=2.5x+3 and y= 5/2x
Ages Number of students 15-18 9 19-22 4 23-26 9 27-30 2 31-34 5 35-38 8 Based on the frequency distribution above, find the relative frequency for the class wit
Is this statement from the Northwest Ordinance? "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator
3x^2-5=0 completing square
On a map, 1 in. represent s 600 mi. How much does 5/8 in
I need some help with this.
She needs to do her hair Correct or Incorrect (please help me :'v)
Which of these pretrial notions can be filed only by a defense attorney, and not by a prosecutor?
what si the percent of change from 500 to 80​
write as a percentage [tex] \frac{64}{65} [/tex]round answer to the nearest tenth of a percent​