ziggy8
ziggy8 ziggy8
  • 03-11-2016
  • Chemistry
contestada

A mass of 14 kg is accelerated at 2m/s2 for a distance of 5 meters. How much energy is required?

Respuesta :

LittleRedMe
LittleRedMe LittleRedMe
  • 03-11-2016
Force = mass * acceleration

= 14 * 2 = 28N

Work done (energy) = Force * distance

= 28 * 5 = 140J
Answer Link

Otras preguntas

I’m not very good at using word because this is my second time using it lol How do I write on what I highlighted there?
Here are some fractions. One of them is not equivalent to three tenths. Which fraction?A. 6/20B. 12/40C. 30/100D. 15/60E. 24/80
As eastern tribes moved west, the Osages and Wichitas welcomed them. true or false
Frank's report card grade decreased 5 points in the first marking period. During the second marking period, he noticed his grade was lowered 3 points. How many
is the sahara desert the largest desert in the world
What is an example of human emotions affecting others
Evaluate this function when t = -3. r=3t-1
A telescope is able to detect radiation with a wavelength of 0.000428 meters. Estimate using scientific notation
explain five causes of conflict​
please help me with this.