8tfqn59kh8 8tfqn59kh8
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

if a circuit has 3 A of current and a 5 ohm resistor, how many volts are powering the circuit

Respuesta :

MrRoyal9196
MrRoyal9196 MrRoyal9196
  • 01-03-2021

Answer:

Given =

Current = 3 ampere

Resistance = 5 ohm

Solution =

By Ohm's Law

R = V/I

V = R x I

V = 5 x 3

V = 15 volts. Answer

Answer Link

Otras preguntas

Lucy found the average of all of her grade so far in high school. she left off the 70 she made in chemistry. how will that change the box and whisker plot?
What movements are involved in the relationship between the Earth and Sun? The Sun rotates around the Earth as it revolves to cause day and night. The Sun revol
add this problem 0645 + 0745
Median of 4 3 8 6 21 3
the co-terminal angle of -120°​
If it takes 25 mL of 0.05 M HCl to neutralize 345 mL of NaOH solution, what is the concentration, M, of the NaOH solution?
You buy an annuity which will pay you $12,000 a year for ten years. The payments are paid on the first day of each year. What is the value of this annuity today
simplify the expression 2c+2+5c​
Technician A says that leaking components are usually repaired rather than replaced. Technician B says that a replacement O-ring can take care of a leak found a
how many passages are there in the constitution?