ryanhow28 ryanhow28
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

14) What is the velocity of a wave 5.35 x 10 cm long with a frequency of 16kHz

Respuesta :

muskan1913yadav
muskan1913yadav muskan1913yadav
  • 01-03-2021

Answer:

wavelength= 5.35×10cm=0.535m

f= 16000hz

v= wavelength × f= 0.535×16000=8560m/sec

Answer Link

Otras preguntas

How many liters of carbon dioxide can be produced if 37.8 grams of carbon disulfide react with excess oxygen gas at 28.85 degrees Celsius and 1.02 atmospheres?
As a response to the National Bank issue during Jackson’s presidency, Henry Clay suggested shifting funds to state banks. voiced his support of state banks. cal
What did Spanish missions promote to American Indians?
In 1987, Reagan and Gorbachev signed the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty. What did the INF Treaty do? improved US-Soviet relations through reduct
Who wrote The Divine Comedy? A. Petrarch B. Cicero C. Giotto D. Dante
Where did the idea of citizenship first develop?
Mr. Parker's grocery bill before paying sales tax was $98. The final amount he had to pay was $103.88. What is the sales tax percentage that Mr. Parker paid?
Simplify then add 5/6 + 5/6
under the region of Louis xIV, the government in France was
Solve for x: −5|x + 1| = 10