nolanprouse nolanprouse
  • 01-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are in 35.5 g of aluminum?

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 07-03-2021

Answer:

1.316 moles of Aluminum

Explanation:

The molar mass for Al is 26.98 g/mol

[tex]\frac{35.5g}{26.98g/mol} =1.316 moles Al[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A plumber charges $50 to come to a house and $20 an hour for work time. If h represents the number of hours worked, which expression gives the total amount the
This is Europe's major mountain range. It contains some of Europe's tallest peaks.
What is 324,650 rounded to the nearest thousands
what was not an outcome of the meiji restoration in japan
what is 100 years of jrotc yesterday today tomorrow
Solve the following system of equations using substitution. u = 6 + t 36 = 2t + u A. t = 10, u = 16 B. t = 10, u = 4 C. t = 14, u = 20 D. t = 16, u = 22
what do you call the curved, upper surface of water that commonly appears when using a graduated cylinder?. Describe what causes this?.
at summer camp the ratio of boy to girls was 7:1. If there were 63 boys, how many girls were there
Sublimation is the opposite of deposition just as evaporation is the opposite of
Personification for the big bear